МОТИВИ към присъда № 79, постановена по НОХД №511/2017г. по описа на РС гр. Левски

 

Обвинението срещу З.Н.И., роден на ***г***, с постоянен и настоящ адрес ***, българин, български гражданин, с основно образование, разведен, работи като барман, неосъждан, ЕГН **********, e за това, че на 12.11.2017 г., около 17.27 часа, в гр.Левски, обл.Плевен, по ул.”Александър Батемберг” на кръстовище с ул.”Крум Попов”, управлявал моторно превозно средство – лек автомобил, марка „***”, с рег. №***, с концентрация на алкохол в кръвта над 1.2 на хиляда, а именно 1.78 на хиляда, установено с химическа експертиза №698/15.11.2017г. на Специализирана химическа лаборатория към ЦСМП – Плевен.

Представителят на РП гр. Левски счита, че се установява по несъмнен и категоричен начин, че на 12.11.2017 г.. подсъдимият е реализирал престъплението по чл. 343б, ал.1 от НК; че няма спор относно обективната и субективната страна на посоченото престъпление; няма спор относно автора и мястото на извършеното  престъпление.

 Моли съда да признае подсъдимия за виновен и му наложи наказание 6 месеца лишаване от свобода, което да бъде отложено с 3 год. изпитателен срок, както и да постанови лишаване от право да управлява МПС за срок от 8 месеца.

Подсъдимият се явява лично. Заявява, че съжалява за постъпката си и моли съда да вземе предвид, че е съдействал на органите на реда, неосъждан е и работи.

            Съдът като прецени събраните по делото доказателства, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

            Подсъдимият е правоспособен водач на МПС и притежава свидетелство за управление на МПС.

На 12.11.2017 г. подсъдимият консумирал алкохол. Въпреки това се качил да управлява МПС л.а. ***”, с рег. №***. Служителите на РУ Левски П.В. и В.С. били на работа по предварително утвърден график. На същата дата около 17.27 часа, при движение из града, по ул. „Александър Батемберг” на кръстовище с ул.”Крум Попов”, след получен сигнал от граждани, спрели лек автомобил „***”, с рег. №***, управляван от подсъдимия. При поискване на документи, същият ги представил и била установена самоличността му. Извършена му била проба за наличие на алкохол в кръвта с техническо средство „Дрегер Алкотест 7510”, с фабр. №0260, като уредът отчел положителен резултат – 1.32 промила. При така констатирано нарушение, на И. бил съставен АУАН. Свидетелят В.С. издал талон за кръвна проба. По случая било образувано бързо производство.

Подсъдимият И. се явил за даване кръв за химическо изследване по отношение съдържанието за наличие на алкохол,  като резултатът бил 1.78 промила, което се установява от протокол за химическо изследване за определяне концентрацията на алкохол в кръвта.

В проведеното съдебно заседание в качеството на свидетели са разпитани полицейските служител П.В.П.В.Н.С., чиито показания като непротиворечиви, логични, последователни и съответстващи на събраните писмени доказателства съдът кредитира.

Така описаната фактическа обстановка се установява от събраните по бързото производство писмени доказателства и гласните доказателствени средства.

Съдът приема с оглед на събраните по делото доказателства, че обвинението е доказано по безспорен и несъмнен начин.

С оглед на събраните безспорни и непротиворечиви доказателства е установено, че подсъдимият е осъществил от обективна и субективна страна състава на чл.343б, ал.1 от НК. Установено е, че на 12.11.2017 г., около 17.27 часа, в гр.Левски, обл.Плевен, по ул.”Александър Батемберг” на кръстовище с ул.”Крум Попов”, управлявал моторно превозно средство – лек автомобил, с концентрация на алкохол в кръвта над 1.2 на хиляда, а именно 1.78 на хиляда, установена по надлежния ред с лабораторно изследване.

Налице е извършено деяние. Деянието е извършено от подсъдимия И.. Извършено е виновно, при форма на вината пряк умисъл. Подсъдимият е съзнавал всички обстоятелства от обективната страна на деянието, както и общественоопасия му характер – че управлява моторно превозно средство след употреба на алкохол. Достатъчно е било подсъдимият да съзнава, че с действията си изменя неблагоприятно обективната действителност – застрашава с увреждане обществените отношения, свързани с осъществяване на транспорта.

При определяне на наказанието по отношение на подсъдимия съдът съобрази чистото съдебно минало на подсъдимия, признанията на вината и изразеното съжаление. Подсъдимият е съдействал изцяло за разкриване на обективната истина по делото и е с добро процесуално поведение. Като взе предвид обществената опасност на деянието и дееца, мотивите за извършване на престъплението, съдът счита, че при определяне на наказанието по отношение на подсъдимия следва да приложи разпоредбата на чл.55, ал.1, т.1 от НК и да бъде наложено наказание лишаване от свобода в размер на три месеца, което на основание чл.66, ал.1 от НК отложено с три години изпитателен срок.

Предвид на изложените мотиви следва да бъде приложена разпоредбата на чл. 55, ал.3 от НК, поради което съдът не налага по – лекото наказание глоба, което законът предвижда наред с наказанието лишаване от свобода.

На основание чл.343г, във вр. с чл.37, ал.1, т.7 от НК, съдът е наложил наказание лишаване от право да управлява МПС за срок от четири месеца, считано от 12.11.2017г.

Водим от горните мотиви съдът постанови присъдата си.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: