Р Е Ш Е Н И Е

гр. Левски, 19.07.2019г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД - гр.ЛЕВСКИ, III състав, в публично съдебно заседание на двадесети юни през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДЕСИСЛАВА НИКОЛАЕВА

                                      

разгледа докладваното от съдия Николаева АНД №179 описа за 2019 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

         Образувано е по жалба от Р.Г.С. *** против Електронен фиш Серия К №2486265, издаден от ОДМВР – Плевен, с който на основание чл.189, ал.4 във вр. с чл.182, ал.1, т.3 от ЗДвП, за нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП, установено с автоматизирано техническо средство, на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 100 лв.

         В жалбата са наведени доводи, че вмененото на жалбоподателя нарушение е недоказано, че обжалваният ел. фиш е необоснован и издаден в нарушение на процесуалните правила. Посочва се, че автоматизираното техническо средство, чрез което е установено нарушението не било одобрен тип, не били налице доказателства, че същото е преминало през последваща метрологична проверка и било валидно към момента на установяване на нарушението. Твърди се, че наказващият орган не бил взел предвид нормата на чл.28 ЗАНН, като в процесния случай деянието се явявало маловажен случай. Иска се ел. фиш да бъде отменен, като незаконосъобразен.

Ответната страна по жалбата - ОДМВР – Плевен изразява становище за неоснователност на жалбата. Изложени са подробни съображения, че ел. фиш е издаден при спазване на процесуалните правила и при наличието на всички реквизити, визирани в разпоредбата на чл.189, ал.4 от ЗДвП. Твърди се, че към датата на извършване на нарушението е налице нова нормативна уредба, съгласно която е регламентирано издаването на електронен фиш за нарушение на ЗДвП, заснето и установено с мобилно техническо средство. Изложени са подробни съображения за спазване на предвидените в закона и Наредба №8121з-532 от 12.05.2015г. правила. Релевирани са доводи, че не са изтекли предвидените в закона давностни срокове за извършеното нарушение, както и че деянието не разкривало характеристиките на маловажен случай по смисъла на чл. ЗАНН. Иска се електронният фиш да бъде потвърден.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства и становищата на страните, приема за установено следното:

Издаден е електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система - Серия К №*** за това, че на 13.01.2019г. в 11:09 часа, в населено място, Път-I-3 (Бяла - Ботевград), км.50+100, в с.Българене, ул.”Сливница”, с посока на движение към с.Обнова, нарушение установено с АТСС TFR1-M и отчетен толеранс от минус 3 km/h, с МПС ***, лек автомобил, с рег. №***, е извършено нарушение за скорост, установено и заснето с автоматизирано техническо средство №TFR1-M 585, като разрешената скорост е 50 км/ч., установената скорост е 76 км/ч., превишаването на разрешената скорост е 26 км/ч. За посоченото нарушение на жалбоподателя Р.Г.С., на основание чл.189, ал.4, във вр. с чл.182, ал.1, т.3 от ЗДвП, е наложено административно наказание Глоба в размер на 100 лв., за извършено нарушение по чл.21, ал.1 от ЗДвП.

Видно от приложен по делото протокол за използване на автоматизирано техническо средство или система от 17.01.2019г. /л.15/, АТСС TFR1-M е било използвано на 13.01.201., като е било монтирано върху служебен автомобил с рег.№***

Посочената фактическа обстановка съдът прие за установена от приобщените по реда на чл.283 от НПК писмени доказателства – Електронен фиш, серия К №***; Удостоверение за одобрен тип средство за измерване №10.02.4835, Заповед рег. №316з-2095/29.07.2015г. на Директор на ОДМВР – Плевен, Дневник за обработка и въвеждане на фишове от автоматизирано техническо средство TFR1-M №585/2012г. за 13.01.2019г., Заповед №8121з-931/30.08.2016г. на Министъра на вътрешните работи, Протокол - приложение към чл.10, ал.1 от Наредба №8121з-532/12.05.2015г. за използване на автоматизирано техническо средство или система от 17.01.2019г. Протокол №5-30-18 от проверка на мобилна система за видеоконтрол “TFR-1M”, справка АИС „Регистрация на МПС“ за МПС с рег.№Р9796ВХ, както и приложената като веществено доказателствено средство разпечатка на снимков материал от клип №10668/13.01.2019г.

С оглед на така установеното от фактическа страна, съдът намира от правна страна следното:

Жалбата е процесуално ДОПУСТИМА. Същата е депозирана от процесуално легитимирано лице. Към административно – наказателната преписка няма приложени доказателства за датата на връчване на ел.фиш на жалбоподателя, като е отбелязано, че до момента на окомплектоването на преписката не е върнато известие за доставяне, в АИС АНД електронният фиш е със статус връчен на 29.04.2019г. Предвид на това, срокът следва да бъде тълкуван в полза на жалбоподателя и съдът прие, че жалбата е в срок. Разгледана по същество, същата е ОСНОВАТЕЛНА, по следните съображения:

Административно-наказателната отговорност на жалбоподателя за извършено от него нарушение на ЗДвП на 13.01.2019г. в процесния случай е ангажирана посредством издаден електронен фиш.

Съгласно легалната дефиниция, дадена в §6, т.63 от ДР на ЗДвП, електронният фиш е електронно изявление, записано върху хартиен, магнитен или друг носител, създадено чрез административно-информационна система въз основа на постъпили и обработени данни за нарушения от автоматизирани технически средства и системи. Същият по своето естество представлява своеобразен властнически акт с установителни и санкционни функции. От гледна точка на правното му действие, уредено в чл.189, ал.11 от ЗДвП, ел. фиш притежава специфики, характерни, както за АУАН, така и за НП. В този смисъл ТР №1 от 26.02.2014г. по тълк. дело №1/2013г. на ОСК на ВАС.

По отношение на ел.фиш са неприложими регламентираните в ЗАНН изисквания относно форма, съдържание, реквизити и ред за издаване на АУАН и НП.

За законосъобразното ангажиране на административно-наказателна отговорност посредством ел. фиш са налице специални разпоредби в ЗДвП – чл.189, ал.4-11, дерогиращи общите правила на ЗАНН, които в процесния случай не са били спазени.

Съгласно чл.189, ал.4 от ЗДвП, при нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, в отсъствието на контролен орган и на нарушител се издава електронен фиш за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение.

Уредената в ЗДвП процедура по издаване не ел.фиш изисква кумулативното наличие на двете предвидени в закона предпоставки за ангажиране на административно-наказателна отговорност по този ред.

В §6, т. 65 от ДР на ЗДвП е дадена легална дефиниция на понятието автоматизирано техническо средство или система, а именно: уреди за контрол, работещи самостоятелно или взаимно свързани, одобрени и проверени съгласно Закона за измерванията, които установяват и автоматично заснемат нарушения в присъствие или отсъствие на контролен орган и могат да бъдат: а) стационарни - прикрепени към земята и обслужвани периодично от контролен орган; б) мобилни - прикрепени към превозно средство или временно разположени на участък от пътя, установяващи нарушение в присъствието на контролен орган, който поставя начало и край на работния процес.

В процесния случай, от събраните по делото доказателства, и по-конкретно  удостоверение за одобрен тип средство за измерване, се установява, че използваното техническо средство TFR1-M 585, представлява мобилна система за видеоконтрол на нарушенията на правилата за движение, която представлява вид автоматизирано техническо средство по смисъла на закона.

Не е налице обаче другата предпоставка, предвидена в чл.189, ал.4 от ЗДвП за законосъобразното ангажиране на административно-наказателна отговорност посредством издаване на ел. фиш, а именно нарушението да е установено и заснето в отсъствието на контролен орган и нарушител.

Обстоятелството, че процесното АТСС представлява мобилна система за видеоконтрол предполага наличието на полицейски служители, които да са осъществявали контрол с нея. Присъствието на контролен орган се установява и от приложения протокол за използване на автоматизирано техническо средство или система, видно от който същото е било монтирано върху служебен автомобил с рег.№***, както и следва от легалната дефиниция на понятието мобилна система в §6, т.65, б.”б” от ДР на ЗДвП, а именно: прикрепени към превозно средство или временно разположени на участък от пътя, установяващи нарушение в присъствието на контролен орган, който поставя начало и край на работния процес.

Чрез мобилните системи за видеоконтрол компетентните органи присъствено осъществяват контрол на скоростта на движението по пътя, но в този случай не следва да бъде използвана облекчената процедура по издаване на ел. фиш, а са приложими общите правила относно съставяне на АУАН и издаване на НП.

В този смисъл са и задължителните тълкувания, дадени в ТР№1 от 26.04.2014г. по тълк.дело №1/2013г. на ОСК на ВАС, съгласно което в хипотезата на чл.189, ал.4 от ЗДвП, установяването и заснемането на нарушение могат да се осъществят само със стационарно техническо средство, което е предварително обозначено и функционира автоматично в отсъствие на контролен орган. Въпреки настъпилата законодателна промяна с ДВ бр.19/2015г., тълкувателното решение не е изгубило своето значение и с нея не са изменени нормативните изисквания ел. фиш да се издава за нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, в отсъствието на контролен орган и на нарушител

В Наредба №8121з-532 е налице подробната регламентация относно условията при които може да бъде издаден ел. фиш за нарушение, установено с мобилно АТСС – регламентирана е възможност, при установяване на нарушения с мобилно АТСС, което работи на място, да бъде издаден електронен фиш, като забраната се отнася само до констатирани нарушения, установени от мобилно АТСС във време на движение. Регламентираната такава възможност в наредбата обаче влиза в колизия с изискванията на закона – чл.189, ал.4 ЗДвП. Настоящият съдебен състав, възприема виждането, че при наличието на противоречие в законодателната уредба, до отстраняването му, приложим е чл.15, ал.3 от Закона за нормативните актова, съгласно който следва да бъде приложен по-високият по степен нормативен акт – в случая закона, чиито разпоредби дерогират противоречащите му такива на наредбата. Разширително тълкуване на разпоредбите на закона е недопустимо, а от друга страна, липсата на правна прецизност и съотносимост на приложимите разпоредби, не може да се тълкува във вреда на нарушителя.

Предвид на изложеното, в процесния случай е налице съществено нарушение на процесуалните правила при ангажиране административно-наказателната отговорност на жалбоподателя чрез издаването на ел.фиш, тъй като нарушението е установено и заснето чрез използването на мобилно технически средство, в присъствието на контролен орган, в която хипотеза е следвало да бъдат приложени общите санкционни разпоредби на ЗАНН – съставяне на АУАН и издаване на НП /в този смисъл Решение № 456 от 09.07.2018 г. по к. адм. н. д. № 563 / 2018 г. на II състав на Административен съд - Плевен/.

С оглед на посочените доводи обжалваният електронен фиш следва да бъде отменен като незаконосъобразен.

Мотивиран от горното, съдът  

  

                                          Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство серия К №***, издаден от ОДМВР – Плевен, с който на основание чл.189, ал.4, във вр. с чл.182, ал.1, т.3 от ЗДвП, на Р.Г.С., ЕГН:**********, с адрес: ***, е наложена ГЛОБА в размер на 100 лв. за нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗЕН.

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред Административен съд - гр.Плевен в 14 – дневен срок от съобщаването му на страните.                                       

 

         РАЙОНЕН СЪДИЯ: