Мотиви към присъда №51/30.11.2011 г., постановена по НОХД №393 по описа за 2011 г. на Районен съд – гр.Левски

 

Срещу подсъдимия А.Е. ***, е повдигнато и предявено обвинение за това, че на 06.04.2011 г., в землището на гр.Левски, обл.Плевен, местността „Караман дол”, без редовно писмено позволително, сякъл и извозил от горския фонд 1 /един/ куб.метър дъбови дърва за огрев на стойност 60 лева, като деянието представлява маловажен случай.

Престъпление по чл.235, ал.6, във вр. с ал.1 от НК.

Представителят на Районна прокуратура гр.Левски поддържа повдигнатото обвинение срещу подсъдимия. Моли за осъдителна присъда, като предлага да му бъде наложено наказание в минимален размер, при наличие на многобройни смекчаващи вината и отговорността обстоятелства.

            Подсъдимият A.A. разбира повдигнатото обвинение, признава вината си, съжалява за извършеното и моли съда да му наложи минимално наказание.

             Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, приема за установено следното от фактическа и правна страна:

            Подсъдимият A.A. ***, с ЕГН **********.

            На инкриминираната дата – 06.04.2011 г. след обяд, подсъдимият отишъл с конска каруца в местността „Караман дол”, находяща се в землището на гр.Левски, за да си насече дърва за огрев. Там заварил и други лица от същия град, които събирали дърва, измежду които били свидетелите С.Б. и И.И.. След като изсякъл с помощта на брадва нужното му количество дъбови дърва – един куб.м., подсъдимият ги натоварил в каруцата си и тръгнал за дома си. Решил да мине под железния мост на ж.п. линията Левски – Свищов, като малко след това чул сблъсък и викове. А. се уплашил, разпрегнал коня и избягал с него, а натоварената каруца оставил на мястото. Около 21.00 часа на същия ден, свидетелите А.М. и Д.Д. – горски надзиратели при ДГС – Плевен, посетили мястото, тъй като бил получен сигнал за пътнотранспортно произшествие между пътнически влак №24105 и натоварена с дърва конска каруца, управлявана от Ю.Х. от ***. Свидетелите установили, че в близост до местопроизшествието на черен път се намира разпрегната каруца, пълна с дърва, която прибрали в склад на БКС – гр.Левски. Впоследствие установили извършителите на деянието, измежду които и подсъдимия А., за което им съставили актове за нарушения на ЗГ. По случая било образувано досъдебно производство, което приключило с внасяне на обвинителен акт срещу подсъдимия за престъпление по чл.235 от НК.

Изложената фактическа обстановка се подкрепя от всички събрани по делото писмени и гласни доказателства.

Видно от приложената по делото административно – наказателна преписка по случая е, че на подсъдимия А. са съставени четири акта за установяване на административни нарушения по ЗГ. Изложените обстоятелства в акта, относно вида на описаните дърва за огрев /дъб/, тяхното количество /1 куб.м./ и мястото, откъдето са натоварени от подсъдимия, а именно от гора в землището на гр.Левски, местността „Караман дол”, представляваща част от държавния горски фонд, се установяват от показанията на разпитаните свидетелите М., Н., И.  и Б., от приобщените чрез прочитане показания на свидетеля Д., които от една страна са последователни, логични и непротиворечиви, а от друга страна напълно кореспондират на дадените обясненията от подсъдимия в съдебно заседание, поради което съдът ги кредитира като достоверни.

От приобщеното чрез прочитане в съдебно заседание заключение по съдебно – оценителна експертиза се установява, че стойността на предмета на престъплението по пазарни цени, към датата на извършване на деянието е в размер на 60 лева.

 От събраните по делото доказателства се установява по един безспорен и несъмнен начин, че А. е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението по чл.235, ал.6, във вр. с ал.1 от НК. С оглед минималното количеството на извозваните дърва за огрев, ниската му стойност и наличието на други смекчаващи вината и отговорността на подсъдимия обстоятелства, деянието представлява маловажен случай. Извършено е виновно, при форма на вината пряк умисъл.

Налице са предпоставките на чл.78а от НК. За извършеното престъпление закона предвижда наказание лишаване от свобода до една година или пробация или глоба от сто до триста лева. Подсъдимият не е осъждан и не е освобождаван от наказателна отговорност, видно от справката му за съдимост. В резултат на извършеното деяние не са настъпили съставомерни имуществени вреди. При това положение, съдът намира, че подсъдимият следва да бъде освободен от наказателна отговорност, като му бъде определено административно наказание глоба, при превес на смекчаващите отговорността и вината му обстоятелства.

При определяне вида и размера на наказанието на подсъдимия, съдът съобрази и отчете наличието на следните смекчаващи вината и отговорността му обстоятелства: добро процесуално поведение, признанието на вината, оказаното съдействие за разкриване на обективната истина по делото, ниската стойност на предмета на престъплението, младата му възраст, тежкото му имотно положение - подсъдимият е безработен, като единствените постоянни доходи в семейството са заплатата на майка му и пенсията на баба му, както и изразеното съжаление за извършеното. Съдът съобрази и причините за извършване на деянието от подсъдимия – за собствено отопление, поради липса на финансови средства за закупуване на дърва за огрев за отоплителния сезон, съдът приема, че глоба в размер към минималния такъв, предвиден в закона, а именно в размер на хиляда лева, ще способства в пълна степен за постигане целите на наказанието, визирани в разпоредбата на чл.36 от НК.

            На основание чл.235, ал.7 от НК, съдът е постановил отнемане на предмета на престъплението в полза на държавата.

            При този изход на делото и на основание чл.189, ал.3 от НПК, съдът е осъдил подсъдимия A.A. да заплати направените деловодни разноски в размер на 60 лева.

Водим от горните мотиви, съдът постанови присъдата си.

 

                               

                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: