МОТИВИ по присъда, постановена по  н.д.о.х.425 по описа на РС гр.Левски за 2011 год.

 

Повдигнатото обвинение против подсъдимата M.K. - ***, ЕГН **********, е по чл.234, ал.1 от НК, затова че на 27.04.2011г. в ***, държала акцизни стоки - тютюневи изделия: тютюн с общо тегло 3,550 кг.  на стойност 1 204.00 лева и 160 къса ръчно произведени цигари на стойност 60.00 лв. - без бандерол, когато такъв се изисква по закон - чл. 2, т.2 от ЗАДС, на обща стойност 1267.00 лева, като случаят не е маловажен.

Подсъдимата е получила препис от обвинителния акт, разбира обвинението и признава вината си.

Представителят на РП гр. Левски счита, че обвинението е доказано по несъмнен и безспорен начин. Моли съдът да признае подсъдимата за виновна, като предлага да й бъде наложено наказание в минимален размер за предвиденото такова в разпоредбата на чл. 234, ал.1 от НК.  

Защитникът на подсъдимата адвокат M. моли съдът да наложи минимално наказание по отношение на подзащитната му.

Съдът като прецени събраните по делото доказателства, приема за установено следното:

На 27.04.2011г. в * служители на Митница гр. Свищов – свидетелите К.И. и Б.Р. извършвали служебна проверка в частен дом, находящ се на ***. В хода на проверката било установено, че подсъдимата Р. държи тревиста маса с тегло 3.550 кг. и ръчно произведени тютюневи изделия – цигари 160 къса, необлепени с акцизен бандерол, които подлежат на облагане с акзиц съгласно чл. 2, ал.2 от Закона за акцизите и данъчните складове – чл.2 (в сила от 01.07.2006г.). На облагане с акциз /косвен данък, плащан обикновено за стоки и услуги, които увреждат здравето, като тютюневи и алкохолни продукти), подлежат:

-         1. алкохолът и алкохолните напитки;

-         2.тютюневите изделия.

С протокол рег. №86/27.04.2011г. били иззети проби от тревистата маса и изпратени за анализ в ЦМЛ – София.

Видно от митническата лабораторна експертиза, въз основа на направената органолептична оценка и експеримент за пушателно – вкусови характеристики, изпитаната проба е охарактеризирана като тютюн, който може да се пуши без допълнителна индустриална обработка. Изследваната проба отговаря на изискванията на чл. 12, т.1 от ЗАДС.

За изясняване на обстоятелствата по делото е назначена съдебно – оценителна експертиза. Видно от заключението на вещото лице, пазарната стойност на 3.550 кг. тютюн за пушене (за лула и цигари), е 1207.00 лв.; 160 къса ръчно произведени цигари са на стойност 60.00 лв., или обща стойност – 1267.00 лв.

Подсъдимата и защитникът й са дали съгласие да бъде открита процедура по предварително изслушване на страните и да не се провежда разпит на всички свидетели, а при постановяване на присъдата непосредствено да се ползва съдържанието на съответните протоколи и експертни заключения от досъдебното производство.

Подсъдимата M.K. е признала изцяло фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт и се е съгласила да не се събират доказателства за тези факти. 

В съответствие с разпоредбите на НПК и на основание чл.371 от НПК съдът е уведомил подсъдимата, че съответните доказателства от досъдебното производство и направеното от нея самопризнание по чл.371, т.2 от НПК ще се ползват при постановяване на присъдата.

На основание чл.373, ал.4 НПК и предвид обстоятелството, че действията по разследването са извършени при условията и по реда, предвиден в НПК, съдът е одобрил изразеното съгласие.

С определение на основание чл.372, ал.4 от НПК съдът е обявил, че при постановяване на присъдата ще ползва самопризнанието, без да събира доказателства за фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт.  

На основание чл.283 от НПК съдът е присъединил към доказателствата писмените доказателства, събрани на досъдебното производство.  

Съдът приема с оглед на събраните по делото доказателства, че обвинението е доказано по безспорен и несъмнен начин.

Налице е извършено деяние. Деянието е извършено от подсъдимата M.K.. Извършено е виновно, при форма на вината пряк умисъл. Подсъдимата е съзнавала общественоопасния характер на деянието, предвиждала е неговите общественоопасни последици и е искала настъпването на тези последици. Същата е съзнавала, че държи в дома си акцизни стоки- тютюневи изделия, без бандерол и че такъв се изисква по закон. Подсъдимата е съзнавала всички елементи от състава на извършеното престъпление.        

С оглед на събраните по делото доказателства съдът приема, че подсъдимата е осъществила от обективна и субективна страна състава на чл.234, ал.1 от НК.

Причина за извършване на престъплението е желание за облагодетелстване от страна на подсъдимата и неспазване на установения в страната правов ред.

При определяне на наказанието по отношение на подсъдимата M.K. съдът взе предвид признанието на вината, както и на всички факти в обвинителния акт, съдействието, което е оказала подсъдимата на органите на съдебното и досъдебно производство, причините и мотивите за извършване на деянието, изразеното разкаяние. Съдът съобрази стойността на движимите вещи, предмет на престъплението и социалното положение на подсъдимата. Като съобрази горното, съдът счита, че са налице многобройни смекчаващи отговорността и вината обстоятелства и че наказанието следва да бъде определено при условията на чл. 55, т.1 от НК, предвид на предвидения в закона минимум за извършеното престъпление. Предвид изложеното съдът налага наказанието под най – ниския предел, а именно – лишаване от свобода за срок от четири месеца.

Подсъдимата не е осъждана, наложеното наказание е от четири месеца от лишаване от свобода и съдът счита, че целите на наказанието ще бъдат постигнати и с приложение разпоредбата на чл. 66, ал.1 от НК. Предвид изложеното съдът отлага изпълнението на наложеното наказание лишаване от свобода с изпитателен срок от три години.

Тъй като наложеното наказание е определено при приложение разпоредбата на чл. 55 от НК съдът счита, че следва да бъде приложена разпоредбата на чл. 55, ал.3 от НК, поради което не налага по – лекото наказание глоба, както и лишаване от права по чл. 37, ал.1, т.7 от НК, които законът предвижда наред с наказанието лишаване от свобода.   

Съдът прилага разпоредбата на чл. 234, ал.3 от НК отнема в полза на държавата приложените към делото веществени доказателства: 3.550 кг. тютюн и 160 къса ръчно произведени цигари, като постановява след влизане в сила на присъдата, да бъдат унищожени. 

При този изход на делото следва подсъдимата M.K. да бъде осъдена да заплати направените деловодни разноски в размер на 70 лв.

 

Водим от горните мотиви съдът постанови присъдата си.

 

 

                  

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: