МОТИВИ по НОХД № 92/2017 г. по описа на РС-гр.Левски

 

            Срещу подсъдимия И.Е.И. *** е повдигнато и предявено обвинение за това, че на неустановен ден през периода от 01.03.2017 г. до 07.03.2017 г., в ***, в дворно място на жилищен дом, находящ се на ***, сам осъществил неправомерно присъединяване към водоснабдителната мрежа, собственост на „ВиК” ЕООД гр.Плевен, с което е създал условия за непълно отчитане на потребената вода в имота – престъпление по чл.234в, ал.1 от НК.

            В съдебно заседание представителят на РП Левски поддържа повдигнатото и предявено обвинение срещу подсъдимия. Моли съда да го признае за виновен и да му наложи наказание с приложение разпоредбата на чл. 55 ал.1 т.2 б.б от НК пробация като наложи задължителните пробационни мерки за срок от около 1 година. Счита, че не следва да се налага предвиденото в този текст на НК наказание глоба.

Защитникът на подсъдимия е изразил становище, че е съгласен с вида на предлаганото от представителя на прокуратурата наказание, но счита, че същото следва да бъде към минимума. Съгласен е да не се налага наказанието глоба предвид имотното и материално състояние на подсъдимия.

Подсъдимият се признава за виновен, съжалява за извършеното и моли съда за минимално наказание.

            Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, приема за установено следното:

            Подсъдимия И.Е.И. е роден на *** ***, с постоянен адрес:*** и настоящ адрес:***, с българско гражданство, със завършен * клас на обучение – грамотен,  безработен, неженен, осъждан, с ЕГН **********.

            Поради неплащане на дължимите суми за ползвани питейна вода и канализация, водоподаването в имота, находящ се в *** на *** било прекъснато от служители на ВиК дружеството. В този имот живеел подсъдимия на съпружески начала н М.Н.Д., на чието била и ВиК партидата. Поради необходимост от вода И. демонтирал кеклата на спирателния кран, а на нейно място монтирал друга кекла с връх, на която захванал градински маркуч с дължина около 1,50 м., като другият край на маркуча е монтиран на водопроводната система и по този начин възстановил водоподаването в имота. При извършена проверка от служители на ВиК на 07.03.2017 г. било установено, че водоподаването е възстановено по описания по-горе начин. Били сигнализирани органите на полицията. На мястото бил извършен оглед. От назначената по досъдебното производство съдебно техническа експертиза е видно, че намерената схема на свързване към уличната водопреносна мрежа е от централен водоизточник, което е нерегламентирано и по този начин са създадени условия за непълно отчитане на потребената вода.

            Предвид изложеното, съдът е приел, че подсъдимия е осъществил от обективна и субективна страна престъпление по чл. 234в ал.1 от НК.

            Престъплението е извършено виновно от подсъдимия, при форма на вината пряк умисъл, обективиран в конкретните му действия.

            Причина за извършване на престъплението е ниската правна култура на подсъдимия и необходимостта от снабдяване на имота с вода, предвид и обстоятелството, че в имота подсъдимия живее с жена, от която заявява, че има две деца, както и обстоятелството, че не разполага с парични средства, за да заплати стари задължения към ВиК дружеството за имота, за бъде възстановено водоподаването.

            Предвид изложеното, съдът е приел, че подсъдимия е извършил престъплението, за което му е повдигнато обвинение и го е признал за виновен.

            При определяне вида и размера на наказанието, съдът е преценил обществената опасност на деянието и личната такава на подсъдимия, смекчаващите и отегчаващите отговорността и вината обстоятелства, както и подбудите за извършването.

            Обществената опасност на деянието е обичайната за този вид престъпления. Подсъдимия не е със завишена лична степен на обществена опасност. Същия прави пълни признания, съжалява и искрено се разкайва за стореното, оказал е пълно съдействие за разкриване на обективната истина, в тежко имотно и финансово положение е /без собствено имущество, безработен, с две малки деца/.

            Предвид изложеното, съдът е определил на подсъдимия наказание  на основание чл.234в, ал.1, във връзка с чл.55, ал.1 т.2 б.б, във връзка с чл.42а, ал.2, т.1 и т.2 от НК, като го е осъдил на пробация със следните пробационни мерки: задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от осем месеца, при периодичност за явяване и подписване на подсъдимия пред пробационен служител – два пъти седмично и  задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от шест месеца.

            Съдът счита, че така наложеното по вид и размер наказание ще изиграе ролята си за постигане целите на наказанието, визирани в чл. 36 от НК.

            Съдът, съобразявайки изложеното по-горе относно тежкото имотно и финансово положение на подсъдимия и необходимостта да полага грижи за две деца, е приложил разпоредбата на чл. 55 ал.3 от НК и не е наложил предвиденото в разпоредбата на чл. 234в ал.1 от НК наказание глоба.

            По делото са направени разноски общо в размер на 47,61 лв., които съдът е постановил да бъдат заплатени от подсъдимия.

            По изложените съображения, съдът постанови присъдата си.

 

 

        ПРЕДСЕДАТЕЛ: