РЕШЕНИЕ

 

гр. ЛЕВСКИ, 10.07.2013 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Левченски районен съд в публичното съдебно заседание на двадесет и шести юни 2013 г. в състав:

 

                           Председател: МАРГАРИТА ДИМИТРОВА

                     Съдебни заседатели:

                              

при участието на секретаря В.Д. и прокурора ­­_, като  разгледа докладваното от съдия Димитрова н.а.х.д. №227 по описа за 2013 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

            В Районен съд - Левски е постъпила жалба от С.Г. ***, с ЕГН **********, против наказателно постановление №334/15.04.2013 г. на Директор Регионална дирекция по горите – Ловеч.

            Жалбоподателят твърди, че от месец август 2011 г. е постъпил на работа във „ВиК” – *, на длъжност *. При извършвани проверки от ХЕИ – Плевен, многократно са му връчвани предписания за почистване зоната на помпената станция в *, поради което редовно е извършвал почистване от бурени и храсти, а впоследствие и от широколистни дървета, с изключение на съществуващите орех и бор. Сочи, че с разрешение от страна на работодателя „ВиК” – * е извозил дървесината от зоната на помпената станция, след което я е прибрал в дома си. Изразява несъгласие с издаденото против него наказателно постановление, тъй като не е рязал дървесина от горски масив, а от района на помпената станция, за който отговаря и следва да изпълнява предписанията на ХЕИ и други институции. Счита, че правилно РП – Левски, по изложените в жалбата причини е прекратила образуваното против него наказателно производство за извършено престъпление по чл.235 от НК  

            Жалбата се поддържа изцяло в съдебно заседание от процесуалния представител на жалбоподателя, който сочи конкретни основания за несъставомерност на вмененото нарушение от обективна и от субективна страна. Моли съда да постанови решение, с което да отмени изцяло наказателното постановление, като неправилно и незаконосъобразно.

Ответната страна по жалбата не се представлява в съдебно заседание и не взема допълнително становище.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, приема за установено следното от фактическа и правна страна:

Жалбата е подадена в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН, поради което се явява процесуално допустима и следва да бъде разгледана по същество.

Разгледана по същество, жалбата е основателна.

От събраните по делото писмени и гласни доказателства се установява следната фактическа обстановка:

С трудов договор №* г., жалбоподателят бил назначен във „ВиК” ЕООД – * на длъжността *. Отговарял за помпената станция на дружеството в *. В съответствие със задълженията му по длъжностна характеристика: да се грижи за санитарно – техническото състояние на помпената станция като цяло и санитарно – охранителната зона със всички съоръжения в границите й, както и в съответствие с периодично даваните от ХЕИ – Плевен предписания, редовно извършвал почистване от всички дървета и храсти в района на станцията, за която отговарял. През есента на 2012 г. жалбоподателят изрязал всички дървета в границите на станцията, с изключение на намиращите се в нея орех и бор. Свързал се с техническия ръководител на „ВиК” – * – свидетелят С.В., за да го попита какво да прави с тях. Последният му отговорил да ги съхранява в дома си, докато изпрати автомобил, с който да ги извози до сградата на управлението, където до 2012 г. дървесината била използвана за отопление.

По повод на съхраняваните от жалбоподателя дърва в дома му, около средата на месец януари 2013 г., била извършена съвместна проверка по подаден сигнал от служители на ДГС – Плевен и РУП – Левски. Проверяващите установили, че съхраняваните от Г. 5 куб.м. дърва за огрев произхождат от района на помпената станция в селото, за която същият отговарял и си тръгнали, без да констатират нарушение.

На 25.01.2013 г., в дома на жалбоподателя отново била извършена проверка от служител при ДГС – Плевен – свидетелят А.М. и кварталния на *, служителят в РУП – Левски - Д.К.. Свидетелят М. констатирал, че под навес на сайван в двора си, Г. съхранявал разхвърляни около пет кубика дърва за огрев, без контролна горска марка и без документ за произход. Съставил му два акта, като единият от тях е приложения по делото, въз основа на който е издадено обжалваното наказателно постановление.

Видно от акт за установяване на административно нарушение №334/25.01.2013 г. е, че такъв е съставен против С.Г. за това, че на същата дата, в 09:30 часа, в ***, съхранява в дома си 5 пространствени кубични метра широколистни дърва – твърди, без да са маркирани с контролна горска марка. Посочена е като нарушена разпоредбата на чл.213, т.1 от ЗГ. Актът е предявен и връчен лично на жалбоподателя, срещу подпис. Г. вписал в него саморъчни обяснения, че дървата са от зоната на водната станция в *, за която отговаря.

Образуваната административно – наказателна преписка по случая била изпратена от РДГ – Ловеч на РП – Левски, в която се сочели данни за извършено престъпление от Г. по чл.235, ал.6, във вр. с ал.1 от НК. С Постановление от 01.04.2013 г., прокурор в същата прокуратура отказал да образува наказателно производство и прекратил преписката.

На 15.04.2013 г., на основание съставения акт против жалбоподателя и цитираното постановление на РП – Левски, административно - наказващият орган издал наказателното постановление, с което на основание чл.266, ал.1 от ЗГ, наложил на Г. административно наказание глоба в размер на 150 лева, за нарушение на чл.213, ал.1, предл.7, т.1 от ЗГ. Постановил на основание чл.275, ал.2 от ЗГ, жалбоподателят да заплати паричната равностойност на липсващите вещи – предмет на нарушението: 5 пространствени кубични метра - твърди, широколистни дърва за огрев, в размер на 125.95 лева.

Съдът намира, че вмененото на жалбоподателя административно нарушение е несъставомерно от обективна и от субективна страна. Причина за това са множеството допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, и то още в началната фаза на производството, започнало със съставянето на акта, което от своя страна е обусловило и незаконосъобразността на издаденото, въз основа на него наказателно постановление.  

По делото са събрани писмени и гласни доказателства относно произхода на дървесината, съхранявана в дома на жалбоподателя. По безспорен и несъмнен начин се установява, че същата е добита от района на помпената станция в *, лично от Г., във връзка с изпълнение на служебните му задължения. От приетата по делото справка от ОС „Земеделие” – Левски, ведно с приложена скица за имот е видно, че районът на помпената станция в *, представлява имот с №*. Последният е собственост на „ВиК” – *, чието управление и стопанисване се осъществява от управителите на дружеството.

Горните обстоятелства са станали известни на актосъставителя, но въпреки това не са били взети предвид от него в хода на проверката. В този смисъл, макар и актът да е съставен против жалбоподателя за административно нарушение, изразяващо се в съхранение на дърва за огрев, които не са маркирани с контролна горска марка съдът намира, че за обективната и субективната страна на нарушението е от съществено значение изясняването на произхода на съхраняваната дървесина. Това се налага, с оглед преценката дали добитата дървесина произхожда от горска територия по смисъла на Закона за горите и приложимостта на този закон относно предмет на нарушение, добит от имот, собственост на юридическо лице, който не представлява гора. Неслучайно в санкционната разпоредба на чл.266, ал.1 от ЗГ съхранението, като една от формите на изпълнително деяние, е посочена наред с останалите възможни действия – сечене, извозване, товарене, транспортиране, разтоварване, придобиване, преработване или разпореждане с дървесина от горския фонд. Съхранението не е изолирано само по себе си и съставлява административно нарушение, само ако е извършено в нарушение на разпоредбите на специалния закон. А той не се прилага по отношение на територии, които не представляват гора. Затова и действията на жалбоподателя, изразили се в съхранение на добита дървесина от имот, собственост на дружеството – работодател, по повод изпълнение на трудовите му задължения, разпорежданията на прекия му ръководител и дадените предписания от ХЕИ – Плевен за редовното обезлесяване на зоната на помпената станция, не могат да му се вменят във вина. Административно – наказващият орган също не е взел предвид горните обстоятелства, въпреки че са били налице данни за тях, и е издал незаконосъобразно наказателно постановление против Г..

Макар и безпредметно, следва да се посочи, че некоректно е определено в хода на извършената проверка и количеството на предмета на нарушението, а именно: 5 пространствени кубични метра широколистни дърва. На основателни съмнения в тази насока навеждат показанията на свидетеля М., който не отрича, че го е определил само въз основа на своя окомерна преценка, но не и след надлежно измерване. Всъщност в този смисъл показанията му изцяло кореспондират с обясненията на жалбоподателя. Точното определяне на количеството на предмета на нарушението е от съществено значение за преценката дали деянието представлява маловажен случай, за размера на наказанието и не на последно място - за размера на присъдената с наказателното постановление парична равностойност на липсващите вещи – предмет на нарушението. Горното обстоятелство е довело до накърняване правото на защита на наказаното лице и съставлява самостоятелно основание за отмяна на издаденото наказателно постановление.

Констатираните по – горе съществени пороци в хода на образуваното административно – наказателно производство не могат да бъдат отстранени или поправени от съда. Обжалваното наказателното постановление следва да бъде отменено, като неправилно и незаконосъобразно.

Водим от горните мотиви, съдът

 

  Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ на основание чл.63 от ЗАНН наказателно постановление №334/15.04.2013 г. на Директор на РДГ – Ловеч, с което на С.Г. ***, с ЕГН **********, на основание чл.266, ал.1, предл.7 от ЗГ е наложено административно наказание глоба в размер на 150 лева, за нарушение на чл.213, ал.1, предл.7, т.1 от ЗГ, и е постановено на основание чл.275, ал.2 от ЗГ да заплати паричната равностойност на липсващите вещи – предмет на нарушението: 5 пространствени кубически метра твърди широколистни дърва за огрев, в размер на 125.95 лева, КАТО НЕПРАВИЛНО И НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

            РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред Административен съд гр.Плевен в 14 – дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

 

 

        РАЙОНЕН СЪДИЯ: