Начало

Обща информация

Структура

Информация за дела

Банкови сметки

Обявления, конкурси и др.

Резултати от работата на съда

Полезна информация

Пресцентър

 

 

 

 

 

 

Знаете ли, че

:: Видове дела :: Граждански дела :: Наказателни дела :: Участници в процеса :: Права на пострадалия :: Завеждане на дело :: Получих призовка :: Алтернативата :: Плащане на такси :: В делото участват :: Свидетелят :: Ролята на съда :: Как да стана съдебен заседател :: Обжалване ::

УЧАСТНИЦИ В ПРОЦЕСА:          

ОБВИНЯЕМ

Лицето, срещу което е повдигнато обвинение.

Обвиняемият има следните права:
- да научи в какво се обвинява и въз основа на какви доказателства;
- да даде обяснения по обвинението;
- да се запознае с делото и да прави необходимите извлечения;
- да представи доказателства;
- да участвува в наказателното производство;
- да прави искания, бележки и възражения;
- да се изказва последен;
- да обжалва актовете на съда и на органите на досъдебното производство, които накърняват неговите права и законни интереси;
- да има защитник.

ЧАСТЕН ОБВИНИТЕЛ

Лицето, претърпяло имуществени или неимуществени вреди от престъпление, което се преследва по общия ред, има право да участва в съдебното производство като частен обвинител.

Молбата за участие в съдебното производство като частен обвинител може да бъде устна или писмена и се прави най-късно до започване на съдебното следствие пред първоинстанционния съд. Частният обвинител може да поддържа обвинението в съда и след като прокурорът го оттегли.

ЧАСТЕН ТЪЖИТЕЛ

Лицето, пострадало от по-леко престъпление, може да повдига и да поддържа обвинение като частен тъжител.
Тъжбата трябва да бъде писмена и да съдържа данни за подателя, за лицето, срещу което се подава, и за обстоятелствата на престъплението. Към тъжбата се прилага документ за внесена държавна такса. Тя трябва да бъде подадена в шестмесечен срок от деня, когато пострадалият е узнал за извършване на престъплението.

ГРАЖДАНСКИ ИЩЕЦ

Пострадалият и неговите наследници, учрежденията и юридическите лица, които са претърпели вреди от престъплението, могат да предявят в наказателното производство граждански иск за обезщетение на вредите и да се установят като граждански ищци.
Молбата за предявяване на граждански иск може да бъде устна или писмена и се предявява най-късно до започване на съдебното следствие пред първоинстанционния съд. Той може да бъде предявен както срещу обвиняемия, така и срещу други лица, които носят гражданска отговорност за вредите, причинени от престъплението.

ГРАЖДАНСКИ ОТВЕТНИК

Лицата, срещу които е предявен граждански иск, с изключение на обвиняемия, участвуват в наказателното производство като граждански ответници. 

ЗАЩИТНИК

"Защитник" може да бъде лице, което упражнява адвокатска професия. Защитник може да бъде и съпругът, възходящ или низходящ роднина на обвиняемия.

Участието на защитник в наказателното производство е задължително, когато: 

• обвиняемият е непълнолетен
• обвиняемият страда от физически или психически недостатъци
• делото е за престъпление, за което се предвижда доживотен затвор или лишаване от свобода не по-малко от десет години
• обвиняемият не владее български език
• интересите на обвиняемите са противоречиви и един от тях има защитник
• когато делото се разглежда в отсъствието на обвиняемия обвиняемият не е в състояние да заплати адвокатски хонорар 

Когато задължително трябва да има защитник, съдът или досъдебният орган назначават служебен адвокат. Той може да участвува в наказателното производство от момента на задържането на лицето или на привличането му в качеството на обвиняем. Работата му се заплаща от държавата, а не от подзащитния му.
Защитникът е длъжен да оказва правна помощ на обвиняемия и с цялата си дейност да съдействува за изясняване на всички фактически и правни положения, които са в полза на обвиняемия.

Органът на досъдебното производство (следователят или дознателят е длъжен да обясни на обвиняемия, че има право на защитник и му осигурява възможност да се свърже с него. Той не може да извършва никакви действия по разследването, докато не изпълни това си задължение.

ПОВЕРЕНИК

Частният обвинител, частният тъжител, гражданският ищец и гражданският ответник могат да упълномощават повереник, който да ги представлява в наказателното производство.

 

 


  © 2008 Районен съд - Левски