Начало

Обща информация

Структура

Информация за дела

Банкови сметки, бюджет

Обявления, конкурси и др.

Резултати от работата на съда

Полезна информация

Пресцентър

 

 

 

 

 

Знаете ли, че

:: Видове дела :: Граждански дела :: Наказателни дела :: Участници в процеса :: Права на пострадалия :: Завеждане на дело :: Получих призовка :: Алтернативата :: Плащане на такси :: В делото участват :: Свидетелят :: Ролята на съда :: Как да стана съдебен заседател :: Обжалване ::

ЗАВЕЖДАНЕ НА ДЕЛО:          

Как се завежда дело

Независимо, че всеки има право да се обърне към съда по определен въпрос, и юрисдикцията у нас и по света предполага справедлив съдебен процес, както по гражданските, така и по наказателните дела, ние имаме право на избор. Можем да изберем дали да се обърнем към съд или да се опитаме да решим проблема си по друг начин.  Обикновено процесът е емоционално и финансово изтощителен за всички участници в него.

За да може съдът да реши даден спор, е необходимо да засяга въпроси, за които е предвидена съдебна намеса. Съдилищата не разрешават всички видове спорове, които възникват между гражданите.

Гражданското дело започва, когато едно лице или негов представител (обикновено пълномощник адвокат), внесе в регистратурата на съда искова молба. Молбата се пише в определена форма. В нея трябва да се обясни мотивирано, че другата страна не е изпълнила някакво задължение. Ответникът би могъл да подаде писмен отговор или да изложи възражението си в съдебно заседание.

Наказателно дело започва с внасяне на обвинителен акт в съда от прокуратурата. В този акт подробно се описва престъплението, което е извършил обвиняемият. Чрез обвинителнлия акт на съда се предоставят всички събрани до момента доказателства за престъплението, както и обясненията на обвиняемия, дадени преди образуването на делото, т.е. по време на разследването на престъплението от полицията или следствието. Това е дело от общ характер.
Наказателно дело може да започне и с внасянето на тъжба от частно лице. Тези дела се наричат наказателни от частен характер.
Например, делата за обида и клевета, които медиите тиражират непрестанно.

Административно дело започва с внасяне на жалба срещу организацията издала определен административен акт в регистратурата на същата организация. Задължение на учреждението е да изпрати жалбата, заедно с акта който се оспорва и обясненията по него в съда.

 

 


  © 2008 Районен съд - Левски