Начало

Обща информация

Структура

Информация за дела

Банкови сметки, бюджет

Обявления, конкурси и др.

Резултати от работата на съда

Полезна информация

Пресцентър

 

 

 

 

 

Знаете ли, че

:: Видове дела :: Граждански дела :: Наказателни дела :: Участници в процеса :: Права на пострадалия :: Завеждане на дело :: Получих призовка :: Алтернативата :: Плащане на такси :: В делото участват :: Свидетелят :: Ролята на съда :: Как да стана съдебен заседател :: Обжалване ::

ВИДОВЕ ДЕЛА:          

Повечето дела в съдилищата са граждански

Делят се на трудово-стопански дела, дела за собственост – делби на имоти или произтичащи от договорни отношения – делби между съдружници, бракоразводни дела и т.н. 
В теорията и практиката на юристите се използва термина страни, за да се обозначат участниците в гражданския процес. Страна по определено дело може да бъде всеки човек. Всички ние сме определени в правото като физически лица. Страна може да бъде и частна фирма, неправителствена организация, някакво учреждение – това са юридически лица. И в двата случая обаче гражданското дело предполага подаване на искова молба от едната страна, наречена ищец срещу другата страна, наречена ответник. В исковата молба се посочва причината за недоволството на ищеца. 
Например, ако частната фирма, в която работите ви уволни без 30 дневно предизвестие, както е предвидено в Кодекса на труда, и ако това не е изрично посочено и във вашия трудов договор, Вие можете да подадете искова молба, в която да посочите това нарушение на закона и да съдите фирмата да ви заплати определено обезщетение или да ви върне на работа. 

При наказателните дела става дума за криминални престъпления

срещу лица или фирми, или за действия, които се считат опасни за обществото. Такива престъпления са убийство, кражба, грабеж, изнасилване, заплаха за поставена бомба и т.н. Такива са и престъпленията срещу Република България - измяна, диверсия, шпионаж и т.н.
Тези дела започват с наказателно преследване от държавата, чрез прокуратурата.
В наказателния процес страните се наричат по друг начин. Прокурорът е обвинител, а този, който е обвинен в извършване на престъпление е подсъдим. Пострадалата страна може да участва в процеса като граждански ищец и частен обвинител. 

Административните дела

имат за предмет административни актове, издадени от държавни организации, при изпълнение на възложените им функции. Страната ответник при тези дела винаги е организацията, издала атакувания акт. В специален закон са определени актовете, които подлежат на оспорване пред съд.

 

 


  © 2008 Районен съд - Левски